Czego wystrzegać się w swoim portfolio?

Dodano: 23.04.2014

Nowo założone profile oraz najnowsze zdjęcia to miejsca w MaxModels.pl najczęściej odwiedzane przez fotografów poszukujących osób do współpracy oraz osoby związane z agencjami modelingowymi. Jak przyciągnąć ich uwagę i sprawić, by nie zrezygnowali z kontaktu z Tobą?

 

Przede wszystkim pamiętaj, że dla osób, które poszukują ciekawych twarzy, ważne jest poważne podejście do tematu. Stosując tych kilka zasad zwiększasz swoje szanse na kontakt z ciekawymi twórcami i poszerzenie swojego portfolio.

 

1) Portfolio to nie prywatny album ze zdjęciami

Portfolio to Twoja oficjalna wizytówka kierowana do konkretnych odbiorców, jakimi są osoby związane z branżą modową. Starając się o pracę, nie zamieszczasz w swoim CV zdjęć z wakacji, prawda? Dlatego w swoim portfolio nie umieszczaj zdjęć z imprez, prywatnych spotkań, wyjazdów nad morze. Tego typu zdjęcia lepiej prezentują się w typowych serwisach społecznościowych.

 

2) Unikaj "zdjęć z ręki"

Popularne selfie to nie najlepszy sposób na zaprezentowanie siebie. Zwłaszcza, kiedy w portfolio znajduje się ich 20, niewiele różniących się od siebie. Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz jeszcze profesjonalnych zdjęć, kieruj się zasadą mniej znaczy więcej. Dodaj do swojego portfolio 3-4 zdjęcia, prezentujące Twoją twarz i całą sylwetkę. Nie muszą być doskonałej jakości, ale gwarantujemy, że porządnie zrobione polaroidy oraz jeden portret bardziej zainteresują, niż portfolio z 5 podstronami zdjęć z kamerki komputerowej.

 

Co to są polaroidy i jak je wykonać? Odpowiedź znajdziesz tutaj >>>

 

Pamiętaj, że zdjęcia robione telefonem komórkowym "do lustra" mogą być usunięte przez Moderację serwisu.

 

3) Pokaż się z najlepszej strony!

Jeszcze Cię nie znamy i jesteśmy bardzo ciekawi, jak się prezentujesz :) Dlatego nie umieszczaj w serwisie zdjęć swojej sylwetki bez twarzy bądź samych nóg - w ten sposób zabierasz nam szansę zobaczenia Cię w pełni. Na tego typu zdjęcia przyjdzie czas, kiedy nawiążesz współpracę z profesjonalnym fotografem.

 

4) Zastanów się, czy faktycznie masz czas i ochotę pozować

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, z pewnością Twoje portfolio spotka się z zainteresowaniem fotografów. Przygotuj się zatem na otrzymywanie wiadomości prywatnych z propozycjami współpracy. Oczywiście nie musisz się na wszystkie godzić, jednak pamiętaj, że umawiając się z kimś na sesję rezerwujesz jego czas. Dlatego jeśli z jakichś przyczyn nie możesz na nią dotrzeć - daj znać odpowiednio wcześniej.

 

Jeśli pośród wiadomości odnajdziesz taką, która Cię obraża, zgłoś się do moderacji!

 

Jestem początkującą modelką. Na co i na kogo powinnam uważać?

 

5) Szanuj pracę i czas innych osób

Doświadczenie jest cenne, ale świeżość niekiedy bywa równie cenna:) Pamiętaj, że rozpoczynając swoją przygodę z modelingiem masz niepowtarzalną szansę zainteresować swoją urodą osoby nawet z największym doświadczeniem. Jeśli potraktujesz sprawę poważnie, Twoje portfolio szybko będzie się rozrastać.

 

Musisz mieć jednak na uwadze, że nie wszyscy fotografowie są chętni do współpracy na zasadach TFP (wyjaśnienie terminu poniżej). Sesja zdjęciowa wymaga przygotowania, dużego nakładu pracy i czasu - nie tylko fotografa, ale często także wizażystów i stylistów. To bardzo ważne, żebyś miał/a tego świadomość - to jest podstawą owocnej i przyjemnej współpracy.

 

TFP - time for photo. Określenie oznaczające formę współpracy między modelką a fotografem. Modelka otrzymuje bezpłatnie zdjęcia ze wspólnej sesji, a fotograf poszerza swoje portfolio. Przed sesją powinna zostać sporządzona umowa,  na podstawie której  fotograf zgadza się wykonać i dostarczyć modelce zdjęcia ze wspólnej sesji. Warto ustalić ilość tych zdjęć, ich rozdzielczość i formę dostarczenia (na płycie CD, drogą elektroniczną etc).

 

Umowa taka zakłada, że modelka i fotograf posiadają ograniczone prawa do zdjęć, tzn. mogą je publikować z określeniem autora/modela, ale nie mogą z tego tytułu czerpać korzyści materialnych. Podstawowym założeniem współpracy TFP jest brak gotówkowych kosztów ze strony modelki czy fotografa.

 

Jak się przygotować do sesji zdjęciowej?


Jak powinno wyglądać dobre portfolio modelki lub modela?


Co powinnam wiedzieć o zawodzie modelki?


Już wszystko wiem. Chcę się zarejestrować w MaxModels.pl!

 

Nie bój się pytań! Możesz je wysłać także do nas na adres serwis@maxmodels.pl - postaramy się pomóc.


Katarzyna Denkowska / Redakcja MaxModels.pl / zdjęcie ©123RF/PICSEL

Komentarze (13)

Skomentuj
Kamil_K
Fotograf
06 grudnia 2018
Często powtarzany błąd: TFP to „Time for Print” a nie "Time for photo". – Czas druku (druk jako nazwa ale i jako forma publikacji) Opcja stosowana z początku w Stanach Zjednoczonych, która miała generalnie na celu uproszczenie formalności Model – Fotograf – Publikacja. pozdr
purpurowykrolik
Modelka
11 października 2016
Lepsze konto z selfie niż kolejny fake profil, który - w najlepszym przypadku - wysyła spam, a w najgorszym wyłudza zdjęcia, dane i składa różne dziwne propozycje. To jest prawdziwa bolączka tego portalu:( Doświadczone modelki się na to nie nabiorą ale te, które dopiero zaczynają przygodę z modelingiem... Może obowiązek wgrania 2-3 zdjęć przy zakładaniu profilu i weryfikacja, czy są właściwe i przede wszystkim własne (a nie kradzione z internetu) rozwiązała by problem...?
czarnyaniol91
Modelka
08 kwietnia 2016
Wstawilam 5 ladnych zdjec,kazde inne.co prawda robione samemu telefonem ale mysle ze ciekawe nie "selfie z dziubkiem".zostaly usuniete bo to selfie.musze wiec zatrudnic profesjonaliste i slono zabulic aby zdjecia mogly sie znalezc na profilu.zreszta nawet nie mam opcji by dodac nowe "lepsze" zdjecia.na moim profilu nie ma nigdzie takiej opcji.i jak tu fubkcjonowac?
dmkl_
Modelka
23 grudnia 2014
No niestety z tym selfie to trafiliście, bo niunia 16letnia pomyśli: "ale jak to? dżoana kruppa w tap madlu dała takie zadanie modelkom!", a przypominam, że typowy ziemniak myli programy "reality show" z gotowymi scenariuszami z tym prawdziwym światem modelingu gdzie na selfie ma czas jedynie taka Anja Rubik (ale też nie zawsze), bo przez 10 lat wcześniej zapier---- jak chiński robocik. Moderacja zawsze będzie miała robotę.
adamgolba
Fotograf
22 grudnia 2014
więcej kategorii miedzy innymi amatorskie , z tego tytułu ze raczej się nie po zbędziecie dystrybucji tego typu fotografii>
konto usunięte
20 grudnia 2014
"Umowa taka zakłada, że modelka i fotograf posiadają ograniczone prawa do zdjęć, tzn. mogą je publikować z określeniem autora/modela, ale nie mogą z tego tytułu czerpać korzyści materialnych"

na podstawie czego skontrowana jest taka definicja oraz jak to ma się do zasady swobody umów między podmiotami? radzę skonsultować takie konstrukcje z adwokatem lub radcą prawnym praktykującym prawo autorskie
2dhd
Fotograf
18 grudnia 2014
Nawiązałbym jeszcze to skrótu TFP, które podobno wzięło się również od Test For Prints z zamierzchłych czasów, kiedy to fotografowie w zamian za pozowanie udostępniali modelkom odbitki fotograficzne :)
konto usunięte
18 grudnia 2014
Dokładnie :)
artur_z
Fotograf
24 września 2014
Wystarczyło by przy rejestracji, aby każda modelka/model obowiązkowo zaakceptował punkty 1, 2 i 3. Dla niereformowalnym istot żółta kartka i czas na dostosowanie się do zasad lub całkowity wylot z portalu. jestem przekonany, że poziom od razu by się podniósł, ale tu się zarabia na reklamach, więc każda duszyczka się liczy :)