Fotograf legenda. To dzięki niemu modelki „fruwają” na zdjęciach

Dodano: 05.04.2023
Zdjęcie: AFP/THE AVEDON FOUNDATION PATRICK DEMARCHELIER/ RICHARD AVEDON

Kim był Richard Avedon? Legendą fotografii, innowacyjnym artystą i człowiekiem, który zrewolucjonizował modowe sesje zdjęciowe. Jego współpraca z marką Versace do dziś jest uważana za jeden z najbardziej owocnych projektów świata haute couture. Wspominamy, jak i kogo fotografował Avedon.

 

 

Przeczytaj też: Dobry chirurg czy pakt z diabłem? Mają ciało, którego zazdroszczą im 20-latki

 

Richard Avedon - życiorys


Avedon urodził się w 1923 r. w żydowskiej rodzinie imigrantów osiadłych w Nowym Jorku. Jego rodzice byli właścicielami sklepu z sukienkami na słynnej Fifth Avenue, co rozbudziło w chłopcu zainteresowanie modą. W wieku 12 lat zapałał pasją do zdjęć, a jego pierwszą modelką była siostra, Louise, u której później zdiagnozowano schizofrenię. Ten dramat sprawił, że młody artysta skupił się na tragicznym aspekcie piękna.

 

Po roku studiów opuścił Uniwersytet Columbii i zarabiał, fotografując personel firmy handlowej. Wkrótce zdecydował się uczyć fotografii na prywatnej nowojorskiej uczelni i zajął się zdjęciami reklamowymi. Wtedy też na dobre rozwinęła się kariera Richarda Avedona - życiorys profesjonalny rozpoczął od współpracy z prestiżowym magazynem „Harper's Bazaar".

 

 

Richard Avedon - osiągnięcia profesjonalne


Świat mody szybko dostrzegł, jak fotografował Avedon. Jego zdjęcia pojawiały się w magazynach „Vogue" i „Life", a w sesji wykonanej dla Calvina Kleina wylansował młodziutką Brooke Shields. W 1980 r. zatrudnił go sam Gianni Versace. Współpraca z wielkim domem mody trwała 18 lat!


Drugą pasją artysty były portrety. Kogo fotografował Avedon? Najpierw wielkie gwiazdy kina i muzyki, potem słynnych polityków. Zasłynął również ze zdjęć anonimowych ludzi biorących udział w demonstracjach, jak również wietnamskich ofiar wojny. Fotografie, które wykonał swemu śmiertelnie choremu ojcu u kresu życia, znalazły się na wystawie w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Aby zrozumieć, jak Avedon zmienił fotografię portretową i modową, warto zajrzeć do książek gromadzących jego dzieła. Wydany w 1985 r. album „In the American West" jest uważany za jeden z najgenialniejszych projektów światowej fotografii - na ponad 700 stronach można znaleźć portrety klasy pracującej i kadry z jej codziennego życia.

 

 

Jak fotografował Avedon?


Twierdził, że nienawidzi aparatów, a najchętniej robiłby zdjęcia oczami. Krytycy zgadzają się, że sprzęt nie był dla niego kluczowy. Istotniejsza była oryginalna manipulacja obiektami i niezwykły talent do opowiadania intymnych historii w jednym kadrze.

 

Białe tło oraz nietypowe oświetlenie modelek stały się wyróżnikami zdjęć Richarda Avedona. Osiągnięcia na tym polu obejmują mobilne lampy przesuwane płynnie na długich tyczkach. Sam artysta nazywał tę technikę japońskim baletem. Czarno-białe portrety były drukowane zazwyczaj w dużych formatach, co dodatkowo zwiększało ich ekspresyjność. Kolor - zdaniem Avedona - niepotrzebnie rozprasza uwagę i nie pozwala tak dobrze obnażyć prawdziwej twarzy modela.

 

 

Jak Avedon zmienił fotografię portretową i modową?


Geniusz Avedona polegał na umiejętności uchwycenia w portretach emocji, człowieczeństwa i wrażliwości, nawet u postaci, które trudno posądzić o słabość. Niezależnie od tego, kogo fotografował Avedon, zawsze potrafił znaleźć unikalny punkt widzenia. Jednocześnie w ciągu dekad pracy nieustannie przesuwał granicę fotografii modowej, zahaczając o prowokację i surrealizm.

 

Na zdjęciach artysty widać nie tylko blichtr i piękno, ale także surową nagość, wojnę i śmierć. Sam twierdził, że fotografie są jedynie opiniami, nigdy zaś prawdą.

 

 

Kogo fotografował Avedon? Słynne zdjęcia


Trudno jest wybrać jednoznacznie najlepsze dzieła Richarda Avedona. Osiągnięciem artysty był na pewno cykl czarno-białych portretów takich kultowych osobistości jak Martin Luther King, Pablo Picasso, Marylin Monroe czy Bob Dylan. Nieco później w gronie celebrytów uchwyconych obiektywem Avedona znalazły się również Toni Morrison, Hillary Clinton, a także całkiem naga Charlize Theron.

 

 

Za ulubioną modelkę wielkiego fotografa uważa się Dovimę - jej słynne zdjęcie z dwoma słoniami stało się ikoną popkultury lat 50. W 2010 r. sprzedano je na aukcji Christie's za cenę 719 tysięcy funtów brytyjskich. Do faworytek Avendona w kolejnej dekadzie należały Twiggy i charyzmatyczna Penelope Tree. W latach 90. inspiracją artysty stały się natomiast Kate Moss, Christy Turlington i Linda Evangelista - ich fotografie uznano za innowacyjne, ale i szokujące.

 

fot. AFP/RICHARD AVEDON

 

Richard Avedon - legenda fotografii we wspomnieniach


Avedon zmarł w 2004 r. wskutek powikłań po krwotoku śródmózgowym. W nekrologu, który ukazał się w „The New York Times", napisano, że jego fotografie modowe i portretowe pomogły zdefiniować amerykański ideał stylu, piękna oraz kultury.

 

Krótko po śmierci Avedona działalność rozpoczęła fundacja jego imienia z siedzibą w Nowym Jorku. W 2006 r. wystawiła ona na aukcję prywatną kolekcję niepublikowanych wcześniej zdjęć. Rok później w druku ukazała się książka zawierająca 125 reprodukcji najsłynniejszych dzieł Richarda Avedona: życiorys artystyczny fotografa z lat 1946-2004.

 

 

Redakcja MaxModels.pl


Przeczytaj też:

 

Futurystyczna suknia ślubna. Tak wygląda Panna Młoda z przyszłości?


Wszystkie tajemnice Joanny Krupy. Tak wyglądały jej początki

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania