Francuski szyk na wagę złota

Dodano: 13.01.2015

Jedna sukienka warta tyle, ile dziesięć ton węgla? Litr perfum za dwie tony ropy? W latach 1937-1947 moda we Francji była na wagę złota, więcej nawet - na wagę węgla i ropy! Takie zyski przynosiła moda krajowi, w którym prawdziwa elegantka nie wychodziła z domu bez kapelusza i białych rękawiczek. Krzysztof Trojanowski, autor książki "Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa" zaprasza na podróż w czasie do świata wielkiej mody.

 

Francja, ojczyzna wielkich projektantów - Coco Chanel, Madeleine Vionnet i Jeanne Lanvin, jest centrum światowej mody nie od dziś i nie przestała nim być nawet w trudnych czasach wojny i okupacji. Moda stała się wówczas sposobem demonstrowania tożsamości narodowej i rodzajem buntu wobec obcej władzy. Rozwoju wielkiej mody nie powstrzymały nawet spowodowane wojną zniszczenia i gospodarcze restrykcje okupanta - przeciwnie - skromność środków zaowocowała siłą improwizacji i wyobraźni.

 


Krzysztof Trojanowski pokazuje, jak czytanie mody może stać się czytaniem kultury i jej przemian. Prezentuje unikalne materiały źródłowe, nie pomija szczegółu i potrafi wpisać go w proces ewolucji obyczajowości i kanonów piękna. Historia mody jest więc w jego wykonaniu również opowieścią o zmieniającym się społeczeństwie, i to nie tylko francuskim. Autor uwzględnia również modowe upodobania Polaków, szczególnie Polek. A te nawet w trudnych czasach modą się interesowały i w ramach skromnych możliwości dbały o elegancki wygląd. Świadczyć o tym mogą chociażby organizowane w Generalnym Gubernatorstwie pokazy mody!

 

"Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa", wydawnictwa PWN, to książka dla odbiorcy zainteresowanego nie tylko modą, lecz także dla czytelnika ciekawego kultury okresu wojny i okupacji. Krzysztof Trojanowski proponuje bowiem swojemu czytelnikowi fascynująca podróż po zakamarkach wielkiej historii - i to barwnej, o czym może świadczyć bogaty materiał ilustracyjny książki.

***

Krzysztof Trojanowski - adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu dwudziestowiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii - „Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina" (2011).


Kilka egzemplarzy książki "Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa" będziecie mogli wkrótce wygrać w naszym konkursie :) Śledźcie uważnie dział Konkursy >>>


Redakcja MaxModels.pl / Materiały prasowe

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania