Inspiracje można czerpać ze wszystkiego, co nas otacza - wywiad z Julią Błaszczyk

Julia Błaszczyk, znana w serwisie jako Julia321 , to wizażystka, która zajęła II miejsce w plebiscycie na Portfolio Roku 2018. W rozmowie z Maxmodels opowiedziała o tym, jak wygląda jej praca przy sesjach zdjęciowych, zdemaskowała najczęściej popełniane błędy w makijażu, przedstawiła obecne trendy i zdradziła swoje makijażowe rytuały!

 

 

Zobacz portfolio Julii >>>

 

Kamila Bińczak-Roszczypała:

Gratuluję sukcesu w plebiscycie „Portfolio Roku 2018". Jak zaczęła się twoja przygoda z wizażem?

 

Julia Błaszczyk: Bardzo dziękuję! Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Bardzo cieszę się, że moja praca została doceniona przez osoby związane z branżą beauty. Moja przygoda z wizażem zaczęła się w 2013 roku, kiedy rozpoczęłam naukę w szkole Beauty Art w Warszawie. Tam nauczyłam się niezbędnych podstaw. Jako że byłam osobą początkującą, niemającą wcześniej do czynienia z makijażem, było dla mnie bardzo ważne, że mogłam nauczyć się wszystkiego od podstaw. Po zakończeniu rocznej nauki zaczęłam szukać osób, z którymi mogłabym zacząć tworzyć własne portfolio. W tym czasie poznałam wiele niesamowitych ludzi, dzięki którym mogłam się rozwijać i szukać własnego stylu.

 

fot: aleksandrarybak

 

Jaka jest twoja rola na sesji zdjęciowej i jak wygląda współpraca z resztą ekipy? Myślisz, że twoja praca ułatwia modelce wcielenie się w jakąś postać lub pokazanie jakichś emocji?

- Zawsze staram się, żeby modelka dobrze czuła się w makijażu, który wykonam. Wiem, że jeśli nie będzie przekonana do jakiegoś rozwiązania, najprawdopodobniej będzie to widoczne na zdjęciach. Ważne jest, żeby ustalić przed sesją jak najwięcej szczegółów - to znacznie ułatwia kolejne etapy współpracy. Moja rola polega najczęściej na przygotowaniu koncepcji tak, aby pasowała do wcześniej ustalonego tematu. W dniu sesji oczywiście wykonuję makijaż, czasem również fryzurę. Dużo też wtedy rozmawiamy, każdy ma jeszcze jakieś nowe pomysły. Jest to zawsze fajny i twórczy czas.

 

fot. Zosia Dowiatt

 

Osoby, które miały okazję z tobą współpracować, często podkreślają, że jesteś kreatywna. Skąd czerpiesz pomysły? Co cię inspiruje?


- Według mnie ważne jest, żeby czerpać inspiracje ze wszystkiego, co nas otacza. To nie jest tak, że zainspirować mogą nas wyłącznie prace innych wizażystów. Ważne jest, żeby obserwować wszystko, co dzieje się wokół nas - każda rzecz może być natchnieniem. Zajmując się wizażem, na pewno trzeba orientować się też, jakie trendy obowiązują w bieżącym sezonie. Myślę, że warto jest szukać inspiracji również w innych dziedzinach, np.: w sztuce, malarstwie, filmie.

 

fot. aleksandrarybak


Oprócz pracy przy sesjach zdjęciowych, wykonujesz także makijaże okolicznościowe. Jak kobiety najczęściej reagują, widząc siebie w nowym makijażu? Czy zdarzyło ci się, że osoba, którą malowałaś była niezadowolona z efektów?


- Zawsze przed rozpoczęciem wykonywania makijażu rozmawiam z klientką. Pytam ją wtedy, co lubi, a czego nie, jaką ma sukienkę, w jakim makijażu czuje się najlepiej. Staram się nie dopuścić do sytuacji, w której klientka wyszłaby ode mnie niezadowolona. Poza tym, podczas wykonywania makijażu, klientki obserwują w lustrze moją pracę. Zawsze staram się odpowiadać na ich pytania czy wątpliwości.

 

fot. Michał Gańko


Jakie są najczęściej popełniane błędy w makijażu?

 

- W teorii istnieje wiele zasad, według których powinno się wykonywać makijaż. Myślę, że do najpowszechniejszych błędów należą: źle dobrany kolor podkładu, pomniejszenie oka np. poprzez nie roztarcie czarnej kredki na linii wodnej, podkreślenie brwi w nieodpowiedni sposób, nałożenie bronzera i różu w nieodpowiednich miejscach, zbyt duża ilość rozświetlacza. Moim zdaniem najważniejsze jest jednak, żeby każdy dobrze się czuł w makijażu, który nosi. Czasami złamanie pewnych zasad, czy po prostu zabawa makijażem może sprawić, że uzyskamy świetny efekt!


Wykonując swoje prace podążasz za trendami? Jakie mamy obecnie trendy w makijażu?


- Oczywiście staram się, żeby moje makijaże były zgodne z trendami. W tym sezonie naprawdę dużo się dzieje! Wciąż bardzo modny jest rozświetlony, naturalny makijaż. Jeśli chodzi o najmodniejsze cienie do powiek, są to odcienie pastelowe. Z drugiej strony równie popularne są teraz: błysk, brokat, pigmenty i cienie foliowe. Możemy eksperymentować z graficznymi kreskami w różnych kolorach i formach lub postawić na wciąż modne przydymione oko. Jeśli chodzi o usta, w sezonie letnim warto postawić na błyszczyki dające efekt mokrych ust, a jeśli chciałybyśmy sięgnąć jednak po matową pomadkę, warto poeksperymentować z mocnymi, wyrazistymi kolorami. Mocnym trendem jest też makijaż wykonany bez użycia tuszu do rzęs.

 

fot. Michał Gańko

 

fot: photo_magica


Jaki masz prywatnie stosunek do makijażu? Masz jakieś rytuały makijażowe, zdarza ci się wyjść z domu bez makijażu?


- Prywatnie stosuję zasadę "im mniej, tym lepiej". Nie czuję się dobrze w mocnym makijażu, jedynie na wielkie wyjścia pozwalam sobie na mocniejszy makijaż oczu. Jeśli chodzi o usta, najlepiej czuję się w delikatnych, naturalnych kolorach. Ważna jest za to dla mnie odpowiednia pielęgnacja skóry i dobre nawilżenie. Bez tego nawet najlepiej wykonany makijaż nie będzie wyglądał dobrze i nie będzie trwały.

 

Masz na swoim koncie wiele publikacji w znanych magazynach. Którą z nich uważasz za największy sukces?

 

- Tak naprawdę z każdej publikacji cieszę się tak samo. To docenienie pracy całej ekipy, które jest dla nas zawsze dużym sukcesem.

 

fot. aleksandrarybak

 

Czy jest jakiś makijaż, którego nigdy nie chciałabyś wykonać? Zdarzyło ci się kiedyś odmówić czegoś klientce, albo przekonać ekipę na sesji zdjęciowej, że jakiś pomysł nie jest do końca trafiony?


- Nie, nie zdarzyło mi się nigdy odmówić wykonania żadnego makijażu. Myślę, że kluczem do sukcesu jest rozmowa z klientką. Zawsze sugeruję, jakie rozwiązanie będzie według mnie lepsze, jednak nigdy go nie narzucam. To klientka ma się czuć w makijażu jak najlepiej.

 

Czy masz jakąś wymarzoną twarz, np. znaną osobę, którą chciałabyś umalować?


- Myślę, że są dwie osoby, które chciałabym pomalować. Pierwszą jest Katie Holmes - wykonałabym jej makijaż w stylu francuskim. Natomiast druga to Lady Gaga, ponieważ z nią mogłabym zaszaleć z makijażem artystycznym.


Są jakieś tricki wizażowe, albo sekrety idealnego makijażu, którymi mogłabyś się podzielić?


- Myślę, że najważniejszym sekretem idealnego makijażu jest przede wszystkim nawilżona i zadbana cera. Nawet najprostsze rytuały, wykonywane codziennie, takie jak nałożenie ulubionego serum, kremu, wykonanie szybkiego masażu skóry twarzy, naprawdę mogą zdziałać cuda.

 

fot. aleksandrarybak

 

fot. aleksandrarybak

 

fot. aleksandrarybak

 

 

Zobacz więcej prac Julii Błaszczyk >>>

 

Rozmawiała: K. Bińczak-Roszczypała

Zdjęcie główne: aleksandrarybak

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania