Jak Coco Chanel zmieniła świat mody?

Kiedy Coco Chanel zaczęła tworzyć projekty ubrań, stopniowo zmieniała damską garderobę. Gabrielle Chanel, jak właściwie brzmi jej imię, przeprowadziła prawdziwą rewolucję w żeńskiej modzie. Nauczyła kobiety nosić stylizacje, które przez swoją prostotę i dodatki w postaci biżuterii, stawały się eleganckie. Coco uważała, że luksus to przede wszystkim wygoda i takie też tworzyła ubrania. Wykreowała ponadczasowe projekty, do dziś noszone przez wiele kobiet.

 

 

Sztuczne perły


Zakładała je prawie zawsze. Zwłaszcza do małej czarnej, która dzięki kilku pętli sztucznych pereł, stawała się bardziej elegancka. Coco Chanel rozpowszechniła sztuczną biżuterię, dzięki czemu każda kobieta mogła sobie pozwolić na taki dodatek. Projektantka łączyła sztuczne perły z kamieniami szlachetnymi, co wcale jej nie przeszkadzało.


Garsonka

 

Po II Wojnie Światowej Coco Chanel mogła ponownie otworzyć swój dom mody. Zaprojektowała wtedy kolejny przełomowy strój - garsonkę. Składała się ona z żakietu bez kołnierza i spódnicy do kolan. Tak samo jak mała czarna, zyskała niesamowitą popularność i wielkie grono wielbicielek. Niejedna kobieta posiada taki strój w swojej garderobie, ponieważ Coco zaprojektowała ubranie, które nie krępuje ruchów, a zarazem jest bardzo eleganckie i szykowne.

 

Torebka z paskiem na ramię

 

Słynna Chanel 2.55 zwana również "chanelką" to mała, czarna, pikowana torebka. Coco Chanel projektując tę torebkę, nie zapomniała o tym, aby dodać do niej element, który ułatwi życie kobietom. Wymyśliła, że do torebki doszyje pasek, tak aby można było ją nosić na ramieniu, a nie w rękach. Struktura torebki została zainspirowana jazdą konną, a ściślej mówiąc elementami stroju, w którym mężczyźni jeździli na koniach. Natomiast pomysł na pasek składający się z łańcucha splecionego ze skórzanym paskiem był zainspirowany uzdami i uprzężami koni.


 

Spodnie


Coco chcąc poruszać się podczas jazdy konnej wygodnie, tak aby jej ruchy nie były krępowane przez materiał długiej spódnicy, kazała uszyć sobie spodnie. Dobrała do nich białą koszulę i krawat. Dzięki temu pomysłowi mogła swobodnie jeździć konno tak jak mężczyźni. Gdyby nie Coco i jej bunt przeciwko niewygodnym strojom, w których kobiety nie mogły poruszać się tak zwinnie jak mężczyźni w swoich bryczesach, nie wiadomo czy spodnie byłyby dziś jednym z głównych elementów damskiej garderoby.

 

 

Coco Chanel na zawsze zrewolucjonizowała świat mody. Dzięki jej nowoczesnym pomysłom, kobiety mogą dziś chodzić w spodniach oraz zakładać wygodne sukienki. Jak mawiała Coco, czerń i biel to najlepsi przyjaciele kobiet, w których zawsze będą wyglądały świetnie. Nauczyła kobiety nosić elegancką i jednocześnie tanią biżuterię, ponieważ jak uważała Coco, wszystkie kobiety powinny pozwolić sobie na odrobinę luksusu i świetny wygląd. Głosiła, iż prostota jest najlepszym przyjacielem kobiety, a przed wyjściem z domu każda z nas powinna stanąć przed lustrem i ściągnąć jedną rzecz. Coco Chanel kochała elegancję, a jak mawiała: "Prostota jest kluczem prawdziwej elegancji".

 

 

M. Błaszczyk / Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123RF / Picsel

 

 

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania