Moda baroku w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dodano: 13.03.2017

"Żony modne" to niezwykły pokaz zrekonstruowanych strojów barokowych, który odbędzie się w czasie Cracow Fashion Week 2017 w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem” i odbędzie się w niedzielę, 26.03, o godz. 12.15 w Gmachu Głównym MNK.

 

Prezentowane ubiory zostały wykonane w pracowni "Mme Chantberry - Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne" (Justyna Sepiał - Rychlik) oraz przez niezależną rekostruktorkę Hanę Poláškovą z Czech.


Jako modelki wystąpią panie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina".
Pokaz barokowego baletu zaprezentuje nam Zespół Tańca Dawnego "Capella Nicopolensis". Za stylizację odpowiada  Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa, a za projekt fryzur - Hana Polášková.

 

Eksplikacja Justyny Sepiał - Rychlik:

 

W połowie XVIII wieku obserwujemy odejście od statycznej symetrii dojrzałego baroku ku dynamicznej, kapryśnej asymetrii rokoka. Następuje wtedy także zwrot kulturalny - od militarnej, fizycznej kultury męskiej, do salonowej, intelektualnej kultury kobiecej. Tematem naszego pokazu jest właśnie moda kobieca epoki rokoka i preromantyzmu.

 

Odmiennie od kostiumów filmowych czy teatralnych, gdzie estetyka i konwencja ubioru podporządkowane są wizji reżysera i charakterystyce postaci, rekonstrukcje stanowią rodzaj naukowego eksperymentu. Odtwarzając jak najwierniej suknię, od pobudzającej wyobraźnię tkaniny, poprzez rygor geometrii wykroju i technologii, po stylistykę i kompozycję dekoracji, powtarzamy - choć tylko w pewnym stopniu- proces kreacji.

 

W naszej małej kolekcji zobaczyć będzie można "prekursorki kostiumów", żakiety typu caraco i pierrot, chętnie noszone przez aktywne zawodowo kobiety; suknie à l'anglaise, à la polonaise, chemise à la reine i oczywiście najbardziej charakterystyczne dla epoki robe à la française. Jest to tylko mała próbka różnorodności fasonów i stylów, jakie miały do swojej dyspozycji eleganckie kobiety w tamtych czasach. Odmienną kategorię stanowią kostiumy sceniczne - suknie baletnic, które były albo kostiumem konkretnej postaci z libretto, albo ich głównym celem było wzmocnienie ekspresji artystycznej tancerki.

 

Redakcja MaxModels.pl / materiały prasowe

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania