Osobowości świata mody: Gianni Versace

W kolejnym artykule z cyklu osobowości świata mody przedstawiamy sylwetkę Gianniego Versace, włoskiego prekursora i kreatora mody. Niezwykle barwna postać, jaką był Versace, a także dramatyczne okoliczności jego śmierci, stały się inspiracją do stworzenia wielu produkcji filmowych. Kilka dni temu odbyła się polska premiera drugiego sezonu „American Crime Story” w całości poświęconego biografii geniusza modowego.

 

 

Gianni Versace urodził się 2 grudnia 1946 roku we Włoszech. Od dziecka marzył o projektowaniu, a podstaw krawiectwa uczył się od swojej matki, która była krawcową. Jego kariera rozwinęła się w zaskakująco szybkim tempie. Już jako dziewięciolatek zaprojektował swoją pierwszą suknię, a pierwszy model ubioru według swojego projektu, sprzedał w wieku lat siedemnastu. Pierwszą kolekcję odzieży stworzył mając dwadzieścia trzy lata. Po spektakularnym sukcesie, jaki osiągnęła, Versace pracował z wieloma projektantami i znanymi przedsiębiorcami.

 

W 1976 roku Versace postanowił stworzyć własną markę. Pierwsze kolekcje domu mody założonego przez projektanta okazały się wielkim sukcesem, co otworzyło mu drzwi do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Od tego czasu projekty Versace cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nazywano go prekursorem i kreatorem, który zrewolucjonizował świat ówczesnej mody. Versace nie bał się odważnych pomysłów, uwielbiał modę i bawił się nią, łącząc ją z historią, muzyką i sztuką. Kreacje prekursora mody prezentowały topowe modelki z całego świata, takie jak: Cindy Crawford, Kate Moss, Linda Evangelista czy uwielbiana przez Versace Naomi Campbell.

 

Jednym z największych modowych rywali Gianniego był Armani. Projektanci konkurowali ze sobą, tworzyli jednak całkiem odmienne projekty. Podczas gdy Armani stawiał na minimalizm, klasyczne i stonowane stroje, Versace wybierał odważne, pełne przepychu kreacje. To właśnie Versace nieustanie szokował swoimi pomysłami, przez co zyskał jeszcze większy rozgłos. Gianni całe swoje życie poświęcił modzie. Prywatnie udało mu się jednak stworzyć szczęśliwy związek z partnerem Andotno D'Amico. Projektant nigdy nie ukrywał się ze swoją orientacją seksualną, co w tamtych czasach nie było częste. Dobre relacje łączyły go również z rodzeństwem. Brat Versace dbał o firmę, a siostra nieustannie go wspierała. To właśnie Donatella Versace była jego muzą, wiele z kolekcji projektanta były nią inspirowane.

 

Życie włoskiego projektanta przerwało tragiczne wydarzenie na Florydzie. Latem 1997 roku Versace został zastrzelony przez seryjnego mordercę, tuż przed swoim domem na Miami Beach. Gianni został zamordowany przez Andrewa Cunanana, kiedy wracał ze sklepu. Do dzisiaj okoliczności śmierci kreatora mody nie zostały wyjaśnione. Morderca Gianniego kilka dni po zabójstwie popełnił samobójstwo, i to przy użyciu tej samej broni, z której dwukrotnie strzelał do projektanta. Dlaczego kreator mody zginął? Istnieje wiele hipotez. Według jednej z nich Andrew był kochankiem projektanta, który zamordował Versace po zakończeniu przez niego romansu. Jeszcze inni negują znajomość Versace ze swoim mordercą i zakładają, że zabójca był zwykłym szaleńcem lub też zastrzelił Versace, ponieważ uznawał go za „symbol homoseksualizmu". W śmierci włoskiego projektanta wielu dopatruje się mafijnych porachunków. O rzekomych kontaktach projektanta z włoską mafią mówiono od dawna. Wielu uważało, że to właśnie dzięki niej, Versace miał osiągnąć tak duży sukces w tak krótkim czasie. Pikanterii tej historii dodaje fakt, że akurat w dniu zabójstwa, 15 lipca, nie działała żadna z kamer, która była zamontowana na terenie posesji projektanta. Co więcej, był to też pierwszy i zarazem ostatni, jak się okazało przypadek, w którym wszyscy ochraniarze znajdowali się poza posiadłością projektanta.

 

Śmierć Versace zmieniła bieg modowej historii. Co wydarzyło się owego feralnego dnia i jak naprawdę wyglądało życie Versace? Na te pytania postara  odpowiedzieć się najnowsza hollywoodzka produkcja.

 

K.Jonas/Redakcja MaxModels.pl

Zdjęcie główne: 123 RF/ Picsel

Komentarze (2)

Skomentuj
rosell
Modelka
15 lutego
Kilka dni temu? Premiera drugiego sezonu miała miejsce conajmniej rok temu