Projekty fotograficzne, które zachwyciły internautów

W dobie internetu i mediów społecznościowych twórcy muszą być nie tylko zdolni, ale też wyjątkowo kreatywni. Niełatwo stworzyć zapierające dech w piersiach prace, które się wyróżnią i przykują uwagę odbiorców – przede wszystkim tych w sieci, którzy codziennie przeglądają setki obrazów. Coraz trudniej o pomysły na zdjęcia, które byłyby oryginalne i niepowtarzalne. Niektórzy twórcy postawili więc na jeden pomysł, który przerodził się w serie zdjęć i podbił serca obserwatorów. Które projekty fotograficzne szczególnie zachwyciły internautów?

 

 

Zobacz też: Najlepsze zdjęcia modeli i modelek >>>

 

Przeglądając instagramowe konta, nie trudno natknąć się na zdjęcia przypominające te, które widzieliśmy już setki razy. Niektórzy użytkownicy tej platformy chętnie inspirują się pracami, które w sieci zyskały popularność. Temu zjawisku poświęcony jest profil @instarepeat, który zwraca uwagę na powtarzalność kultowych zdjęć na Instagramie. Na profilu znajdziemy setki zestawień niemal identycznych ujęć, głównie o tematyce podróżniczej. Autorka profilu, Emma Sheffer, w ten sposób wskazuje na tendencje do naśladownictwa w sieci i stawia pytanie, czy inspiracją do powstania tych kadrów był zachwyt naturą, czy chęć zdobycia popularności.


Jak się okazuje, sposobem na to, aby wyróżnić się na Instagramie, może być konsekwentne realizowanie jednego, niebanalnego pomysłu. Jest to pewnego rodzaju powtarzalność, jednak niezwiązana z naśladowaniem, a oznaczająca kreatywne podejście.

 

Zobacz też: Królowe mediów społecznościowych >>>


#Followmeto

 

 

Jednym z projektów fotograficznych, będących serią zdjęć, który przyniósł ogromną popularność jego twórcom jest „FollowMeTo". Zapoczątkował go rosyjski fotograf Murad Osmann, który na swoim Instagramie zgromadził już prawie 4 miliony obserwujących! Murad i jego żona Nataly Osmann (milion obserwujących na Instagramie) wiele podróżują. Postanowili, że w miejscach, które odwiedzają, będą robić podobne zdjęcia. Kadry wykonywane są z perspektywy tego, co widzi Murad i za każdym razem przedstawiają ciekawe miejsce na świecie oraz tył sylwetki Nataly, która wyciąga do fotografa dłoń - tak, jakby chciała wprowadzić go w ten wyjątkowy krajobraz, który roztacza się przed nimi. Para od kilku lat konsekwentnie publikuje te zdjęcia na swoich kanałach społecznościowych, a także na osobnym profilu, który dedykowany jest temu projektowi (@followmeto, prawie pół miliona obserwujących).


Prace Murada natychmiast stały się viralem i zyskały fanów na całym świecie. Ludzie nie tylko zachwycają się tymi ujęciami, ale i inspirują się nimi, próbują je odwzorowywać. Na Instagramie z hashtaga #followmeto skorzystano już prawie 6 milionów razy! Projekt doczekał się także wielu parodii, na przykład tej wykonanej przez parę z Tajwanu - Forresta Lu i jego żonę Agnes. Pokazują oni #followmeto w zdecydowanie innej odsłonie. Koncepcja zdjęć jest podobna, jednak krajobrazy są zdecydowanie mniej spektakularne, a ukochana nie wyciąga do fotografa ręki, a na przykład ciągnie go za włosy. Kontrowersyjna parodia została opublikowana na Facebooku autora i zyskała tam ogromną popularność.

 

Beauty and New York

 

 

Mar Shirasuna to znany fotograf z Japonii, który w swoich mediach społecznościowych publikuje serie zdjęć, która wywołuje niemałe kontrowersje. Zdjęcia, które powstały w ramach projektu „"Beauty and NYC" przedstawiają piękne kobiety, które pozują nago lub w bieliźnie w bardzo nietypowych okolicznościach. Modelki znajdują się na tle zapierającej dech panoramy Nowego Jorku, jednak muszą wykazać się ogromną odwagą, pozują one bowiem na samych krawędziach dachów bardzo wysokich wieżowców.

 

Pomysł na tę serię pojawił się po tym, gdy Mar szukał nowego sposobu na fotografowanie panoramy miasta. Wiele osób, które podziwiało jego prace, dopytywało go o możliwość towarzyszenia mu podczas sesji na szczytach budynków. Kiedy zabierał te osoby ze osobą, okazywało się, że wiele z nich, od razu decydowało się na zrobienie sobie selfie kilkaset metrów nad ziemią. Mar uznał, że postanowi „wymyślić selfie na nowo" i że jego zdjęcia będą ciekawsze i piękniejsze, gdy doda do nich modelki. Powiedział: „Moim celem w tym projekcie było wymyślenie na nowo selfie, odtworzenie go i uczynienie z niego czegoś piękniejszego i bardziej kreatywnego". W ten sposób powstały kontrowersyjne kadry, które robią wrażenie, ale tez wywołują niepokój.


Parisiens in Paris

 

 

Kolejny projekt, który odniósł na Instagramie bardzo duży sukces (prawie 300 tysiecy obserwujących), to "Parisiens in Paris". Profil prowadzony jest anonimowo, a inspiracją do jego powstania był swobodny styl mieszkańców Paryża. Wygląd paryżan od dawna stara się naśladować wielu fanów mody. W dzisiejszych czasach jest to znacznie prostsze - oprócz książek, filmów, przewodników, mamy dostęp do mediów społecznościowych, gdzie możemy obserwować outfity najbardziej znanych fashionistek z Paryża - i nie tylko. Jednak założeniem autora projektu „Parisiens in Paris" jest pokazywanie spontanicznych zdjęć, na których uchwycony został codzienny, uliczny styl paryżan. Jak wspomniał on w wywiadzie dla magazynu Vogue: „Czasami zdjęcie jest zrobione i opublikowane w ciągu kilku sekund. To konto nie ma być zbyt dopracowane." Dyskretnie wykonywane fotografie (przedstawiające przechodniów najczęściej od tyłu), które publikowane są niemal od razu - bez obróbki, świetnie przedstawiają prawdziwy i niewymuszony styl mieszkańców stolicy mody.

 

Kirby Jenner

 

 

Klan Kardashian-Jenner to zdecydowanie jedna z najbardziej wpływowych rodzin - szczególnie w mediach społecznościowych. Kardashianki mają łącznie kilkaset milionów obserwujących (sama Kim Kardashian zgromadziła ich ponad 200 milionów). Zatem stworzenie postaci takiej, jak Kirby Kardashian, mogło okazać się strzałem w dziesiątkę - i tak się właśnie stało.


Kirby Jenner to performer, który przedstawia się za utrzymywanego w tajemnicy brata bliźniaka Kendall Jenner. Od kilku lat na swoim Instagramie publikuje on przerobione zdjęcia z Kardashiankami, które do złudzenia wskazują na to, że towarzyszy on im w imprezach, codziennych czynnościach czy sesjach zdjęciowych. Publikowane przez niego fotografie przygotowane są z mistrzowską precyzją. Fani pokochali zabawne zdjęcia Kirby'ego, który jest uznawany za jedynego Kardashiana, z którym większość z nas może się utożsamiać. Kirby zgromadził 1,3 miliona obserwujących na Instagramie, a jego sława sięgnęła na tyle daleko, że Kris i Kendall Jenner postanowiły wyprodukować serial z jego udziałem. W maju 2020 roku na platformie Qubi premierę miał serial „Kriby Jenner". Seria została jednak odwołana z powodu zamknięcia się tej platformy streamingowej w październiku 2020.

 

Ballerina Project

 

 

"Ballerina Project" to seria zdjęć tworzona przez fotografa Dane'a Shitagi od kilkunastu lat. Publikowane na Instagramie zdjęcia zgromadziły największą sieć obserwatorów (około 1 milion) wśród profili o tematyce baletowej. Oczywistym dla nas jest widok tancerzy baletowych na scenach, jednak Shitagi fotografuje baletnice w codziennej przestrzeni. Na profilu "Ballerina Project" znajdziemy kunsztowne fotografie przedstawiające utalentowane baletnice, najczęściej pozujące na tle niezwykłej przyrody lub miejskich krajobrazów - m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco, Buenos Aires, Londynie, Rzymie czy Paryżu. Zdjęcia, które znajdziemy w tej serii są więc wyjątkowe, bo skupiają się na pięknie, ruchu, pasji baletnic, które ukazane są na malowniczej lub surowej scenerii, bez przepychu.

 

W sieci możemy odnaleźć mnóstwo inspirujących zdjęć i projektów. Wśród ogromnej ilości profili można odnaleźć takie, które cechuje wyjątkowa kreatywność i bez względu na to, czy są to perfekcyjne kadry czy niedopracowane ujęcia, to przyciągają one miliony obserwujących. Jakie profile zrobiły na was szczególne wrażenie?

 

Kamila Bińczak-Roszczypała / Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123RF/Picsel

 

Zobacz też: Kim jest najwyższa modelka na świecie? >>>

 

Reklama

Komentarze (1)

Skomentuj
fengmei
Fotograf
18 kwietnia
"internauci oszaleli na punkcie tych zdjęć" lol kto w ogóle układa te teksty