Szklane oko Aleksandra Ikaniewicza

Aleksander Ikaniewicz to filmowiec, miłośnik gitarowego grania i pasjonat sztuk walki, który na co dzień zajmuje się fotografią. Cały czas rozwija swoje umiejętności i uwielbia się dzielić wiedzą z innymi. Poznajcie jego wyjątkowy program "Szklane oko".

 

Aleksander Ikaniewicz, olokk, to niezwykle utalentowany i doświadczony fotograf, który nie boi się mówić i pisać o tym, co według niego jest ważne. W świecie fotografii zajmuje się przede wszystkim portretami. Jak sam przyznaje najbardziej interesuje go człowiek oraz fotografia mody. Regularnie współpracuje z prasą muzyczną i lifestylową oraz z muzykami. Jego prace wielokrotnie pojawiały się w magazynach modowych, m.in. zostały opublikowane w British Vogue.


Zobacz portfolio Aleksandra Ikaniewicza >>>

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, model: Dawid Kwiatkowski, makeup: Renata Bator, stylizacja: Paweł Kędzierski

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, model: Adam Nergal Darski

 

Od kwietnia 2017 roku tworzy i prowadzi program "Szklane oko Ikaniewicza", w którym w ciekawy i zabawny sposób stara się dzielić swoimi spostrzeżeniami na tematy bezpośrednio lub pośrednio związane z fotografią. Do swojego najnowszego odcinka zaprosił znanego, nie tylko użytkownikom MaxModels, Dawida Hemke. Nam zdradza kulisy tego spotkania oraz powstania projektu "Szklane oko Ikaniewicza".

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, modelka: Kasia Smolińska / NEVA, stylizacja: nitka, makeup: Renata Bator

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, model: Michał Baryza, stylistka: nitka, makeup: Renata Bator

 

Jaki był zamysł stworzenia kanału na YouTube? Dlaczego taka forma?


Alekander Ikaniewicz: - Od zawsze chyba miałem potrzebę dzielenia się z ludźmi swoim doświadczeniem i przemyśleniami. Wiązało się to z pisaniem artykułów na forach internetowych już paręnaście lat temu, czy prowadzeniem bloga na temat filozofii i polityki. Później, jak zająłem się fotografią, blog przekształcił się w typowo fotograficzny.

 

- Z zamiarem stworzenia "Szklanego oka" nosiłem się już od dobrych paru lat, jednak jak to w życiu bywa, zawsze są lepsze rzeczy do roboty. W 2012 roku nawet nagrałem pierwsze materiały pod program... i bardzo się cieszę, że nikt tego poza mną nie widział, bo forma zdecydowanie odbiegała od tego, co możemy dzisiaj zobaczyć na kanale. Temat upadł na dłuższy czas i gdzieś na końcu 2016 będąc na kawie z przyjaciółką musiałem jej opowiadać coś w zabawny sposób, bo ta stwierdziła, że powinienem wziąć się za prowadzenie stand-upów. Stąd jakoś na początku kwietnia tego roku, gdy miałem trochę luźniejszy czas między zleceniami, ruszyłem z tematem w bardziej komediowej formie.

 

- Chodzi mi tu o to, że na polskim fotograficznym YouTube nie ma nikogo, kto by gadał o tym w taki zabawny i ciekawy sposób i mam wrażenie, że trafiłem tu w swoją niszę. Mam też nadzieję, że moje filmy są ciekawe również dla tych, którzy w ogóle w temacie fotografii nie siedzą. Otrzymuję informacje, że sporo osób dobrze się bawi ogladając "Szlane oko". Wiem, że mój humor i sposób, w jaki się wypowiadam nie każdemu się podoba, ale póki zdecydowana większość komentarzy jest pozytywna, to jest dobrze.

 

Jak wybierasz tematy do kolejnych odcinków?

 

- Na początku, jak już wspomniałem, bazowałem na swoim fotograficznym blogu dodając od siebie swój komediowy komentarz. Staram się też poruszać różnego rodzaju uniwersalne tematy, które mimo tego, że są ważne, pomija się w środowisku. Stąd na przykład odcinek o molestowaniu w świecie fotografii, zjawisku dość powszechnym, a przemilczanym. Plus często tłumaczę w swoich filmach, by być dobrym dla innych i traktować ludzi z szacunkiem. Wiadomo, że świata nie zmienię i jak ktoś całe życie traktował innych z góry, to pewnie będzie tak robił dalej, ale jeśli trafię na jakąś zagubioną duszę z rozterkami, która obejrzy mój film i powie: "O! Tego mi było trzeba, teraz wiem, że powinienem się w danej sytuacji zachowywać spoko i traktować współpracowników z szacunkiem!" - to będę zadowolony.

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, stylistka: instyle, makeup: Sandra Broniszewska modelki: Joanna Ujunwa Ukagba / SPECTO, Aleksandra Ziomka / NEVA

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, stylistka: nitka, modele: Gamou / SPECTO Models, Karolina / AS Management, makeup: Monika Dembińska

 

- Kanał cały czas jest jeszcze na początku drogi, więc poza tematami, które musiałem odhaczyć mam też rozbudowany plan odnośnie tego, co jeszcze się na nim pojawi. Planuję na przykład serię o oświetleniu studyjnym pod fotografię modelek (bo to jest moja specjalizacja w fotografii), czy jeszcze więcej wywiadów z ciekawymi ludźmi ze środowiska.

 

Skąd pomysł na wywiad z Dawidem Hemke i poruszanie kwestii fotografii TFP?

 

- Sprawa wyszła mocno spontanicznie. Otóż, jak to jest w filmie powiedziane, Dawid umieścił na swoim Facebooku wpis o tym, jak z perspektywy czasu patrzy na temat fotografii TFP. Okazało się, że mamy bardzo podobne podejście do wielu spraw... i jest to podejście różne od naszych wspólnych znajomych, którzy się na ten temat wypowiadali. Przy okazji poruszenia z Dawidem tematu mojego programu, rzuciłem luźno: „wpadnij do mnie, jak będziesz w Warszawie, to pogadamy o tym przed kamerą". Dawida do dziwnych rzeczy namawiać długo nie trzeba i tak właśnie powstał ten nasz wywiad.

 

fot. Aleksander Ikaniewicz, model: Dawid Hemke

 

Zobacz portfolio Dawida Hemke >>>

 

Wszystkich zachęcamy do śledzenia kanału Aleksandra Ikaniewicza i zapraszamy do obejrzenia 19 odcinka „Szklanego oka":

 

 

es / Redakacja MaxModels.pl

Komentarze (6)

Skomentuj
hary
Fotograf
27 listopada 2017
Obejrzałem wywiad z Dawidem Super :)
Kanał Aleksandra na YT też świetnie. Jeden z tych fotograficznych które oglądam i w dużym stopniu identyfikuję.
Dzięki
KarlBloss
Model
25 listopada 2017
wywiad super, Dawid super i foty super. tylko muzyka trochę za głośno vs. głos :-)
MartaLitynska-KreatorPiekna
Fotograf
24 listopada 2017
Świetny wywiad. Z przyjemnością się słucha i ogląda. :)