Walka o równouprawnienie na świecie i w Polsce. Gwiazdy wspierają nową kampanię #nieczekam107lat

Dodano: 16.06.2021

Z nierównością płci mamy do czynienia na wielu płaszczyznach, spotykamy się z nią w pracy, w domu, a nawet w sypialni. Na świecie coraz więcej gwiazd decyduje się opisać swoje traumatyczne przeżycia, związane z dyskryminacją w branży muzycznej oraz aktorskiej, gdzie często za uśmiechem i międzynarodową karierą, kryje się wieloletnia trauma związana z nierównością płci. Raporty Global Gender Gap 2020 również nie brzmią optymistycznie. Czy wiedzieliście, że dopiero w 2128 roku Europejki będą w stanie osiągnąć równość płci? Z uwagi na te zatrważające statystyki powstała kampania #nieczekam107lat.

 

 

Szczegóły kampanii #nieczekam107lat


Polska znalazła się na 40. miejscu wśród 153 badanych państw pod kątem problemu dyskryminacji kobiet. Niepokojące statystyki przyczyniły się do zainicjowania przez Forbes Women, UN Global Compact oraz Ofeminin.pl kampanii, której celem jest uświadomienie społeczeństwom, jak problem nierówności płci jest wielopłaszczyznowy.


Z dyskryminacją kobiet możemy spotkać się już w codziennych czynnościach, takich jak: poszukiwanie pracy czy zarabianie pieniędzy. Według globalnych statystyk kobiety otrzymują o 16 % niższe wynagrodzenie, niż mężczyźni. W niektórych krajach ta dysproporcja jest znacznie większa i może sięgać aż 35 %. W wielu polskich rodzinach wciąż istnieje problem z podziałem obowiązków domowych i rodzicielskich. Nierówność widoczna jest również w przywództwie. Mimo, że kobiety stanowią ponad 50 % społeczeństwa, to w Sejmie jest ich zaledwie 28 % . Raporty i statystyki udowadniają, że sytuacja zamiast się polepszać, ulega pogorszeniu.

 

„Akcja #nieczekam107lat jest dedykowana wszystkim kobietom, które usłyszały w dzieciństwie, że nie powinny wspinać się po drzewach. Wszystkim, które nie były traktowane poważnie w pracy, chociaż miały największe kompetencje. Tym, które przetrwały przemoc seksualną i które słyszały, że są zołzami, mimo że były po prostu asertywne. Mogłabym wymieniać w nieskończoność, ale przekaz jest jeden. Wyrównajmy wreszcie boisko do gry. To się po prostu opłaca. Wszystkim" - powiedziała redaktor naczelna Ofeminin, Karolina Gołuchowska.


Gwiazdy wspierają kampanię #nieczekam107lat


W ramach akcji określono osiem kluczowych nierówności, do których zostali przydzieleni ambasadorzy kampanii. Borys Szyc skupił się na problemie nierówności w rodzicielstwie, Lara Gessler na nierówności w dostępności do ochrony zdrowia, a Ewa Chodakowska przybliżyła problem nierówności w przywództwie. To oczywiście nie jedyni ambasadorzy akcji, wszystkich bohaterów kampanii można zobaczyć w spocie reklamowym #nieczekam107lat.

 

Zdecydowanym plusem akcji jest zaangażowanie do działania nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Dzięki temu w społeczeństwie rośnie świadomość, że dyskryminacja ze względu na płeć, to problem, z którym panie nie muszą mierzyć się same.

 

Jak Polacy odbierają kampanię #nieczekam107lat?


Inicjatywa nie została przyjęta pozytywnie przez wszystkich - na profilach ambasadorów pojawiły się liczne negatywne komentarze. Pod spotem reklamowym zamieszczonym u Margaret niektórzy zarzucali jej, że bardzo łatwo dała się zmanipulować, dołączając do akcji. Inni twierdzili, że kampania jest zbędna, ponieważ kobiety posiadają liczne przywileje: szybko przechodzą na emeryturę i dostają 500 plus. Co ciekawe, najwięcej do powiedzenia mieli... mężczyźni. Nie znaczy to jednak, że wszystkie kobiety aprobują działania w ramach akcji #nieczekam107lat. Na profilu Margaret czytamy również komentarz jednej z użytkowniczek: „Równouprawnienie kończy się wtedy gdy trzeba wnieść lodówkę na 3 piętro. Czysto humorystycznie". Na pewno do śmiechu nie było Borysowi Szycowi, który pod opublikowanym spotem reklamowym, postanowił wyłączyć możliwość komentowania.

 

Światowe gwiazdy otwierają się na temat nierówności płci w branży muzycznej


Przyklejony do twarzy uśmiech, ciekawe stylizacje i rozwijająca się kariera. Lady Gaga w wywiadzie z Oprah Winfrey opowiedziała o traumatycznych przeżyciach i pokazała, jak bardzo pozory mogą mylić. Problem nierówności płci dotyka branży muzycznej, w której zdarza się, że mężczyźni zajmujący najwyższe stanowiska wykorzystują młode dziewczyny, zaczynające swoje kariery. Piosenkarka Lady Gaga wyznała, że w wieku 19 lat padła ofiarą gwałtu, a jej oprawcą był znany producent muzyczny, którego dane pozostały anonimowe.

 

 

Oscar trafia do.... mężczyzny!


Akademia Filmowa od lat była posądzana o liczne dyskryminacje na wielu płaszczyznach: płci, tożsamości seksualnej, orientacji oraz rasy. Kobiece nazwiska od lat nie liczyły się w walce o zdobycie statuetki w najbardziej prestiżowych kategoriach. W 2021 roku nastąpił przełomowy moment. W gronie pięciu osób nominowanych w kategorii najlepszy reżyser, znalazły się aż dwie kobiety: Emerald Fennell oraz Chloe Zhao, do której finalnie trafiła statuetka. 93. ceremonia została określona jako historyczna, przez 93 lata nominacje w kategorii najlepszy reżyser zdobyło dotąd jedynie pięć kobiet, a tylko jedna - Kathryn Bigelow wygrała statuetkę. Akademia Filmowa zapowiedziała zmiany, które mają położyć kres dyskryminacji w przydzielaniu nagród, niestety artystki musiały czekać na ten moment blisko 100 lat.

I Ty możesz coś zdziałać
Autorzy kampanii #nieczekam107lat na swoim profilu na Instagramie przygotowali dla obserwatorów kilka wskazówek, które mogą przyspieszyć tempo zmian i wyrównać sytuację kobiet i mężczyzn. Ponadto ambasadorzy i organizatorzy akcji zachęcają do wirtualnego działania. Pod postami na platformie Instagram można podzielić się swoimi doświadczeniami oraz sposobami na walkę z nierównością wśród płci. Na wielu profilach, nie tylko wśród ambasadorów, pojawiły się zdjęcia z hashtagiem promującym akcję, do której dołączają się kobiety z całej Polski.

 

Do uzyskania równości płci nie potrzeba wielkich czynów, nie pozwól czekać kobietom z całego świata aż 107 lat na zmiany

 

Julia Mistarz/ Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123 RF/ Picsel

 

Komentarze (0)

Twój komentarz może być pierwszy

Skomentuj
Zostało 4000 znaków do wpisania