Wywiad z C.W. Gortnerem, autorem książki "Mademoiselle Chanel"

Dodano: 02.10.2015

"Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje", "Moda przemija, styl pozostaje" czy "Prostotę można naśladować, ale nie można jej skopiować" - wszyscy, którzy interesują się modą z pewnością natknęli się na chociaż jeden z cytatów autorstwa Coco Chanel. Niebawem będzie miała premierę wyjątkowa biografia największej z projektantek - przeczytajcie wywiad z jej autorem.

 

"Mademoiselle Chanel" jest napisana w pierwszej osobie - jako opowieść Coco Chanel o samej sobie. Skąd wziąłeś pomysł na taką narrację?


C.W. Gortner: Studiowałem Marketing Mody, a moja praca dyplomowa dotyczyła projektów Chanel. To, co zawsze najbardziej ujmowało mnie w jej kreacjach, to prostota i unikalny styl, do których często odnoszę się na co dzień w pracy z moimi klientami. Wszystkie książki, które napisałem do tej pory, były pisane w pierwszej osobie, stąd pomysł napisania książki jako sama Coco był dość naturalny. W ten sposób nikt nigdy nie napisał żadnej książki o Chanel, pomimo że zostało napisanych wiele książek biograficznych na temat tej projektantki. Zależało mi na przedstawieniu jej perspektywy - jej uczuć, doświadczeń, wyborów i drogi do sukcesu. Największym wyzwaniem w napisaniu historii Chanel w pierwszej osobie było wcielenie się w nią samą - a nasze charaktery zdecydowanie się różnią!


Jakie źródła okazały się w tym najbardziej pomocne?


- Przede wszystkim oczywiście biografie oraz podróże do miejsc związanych z jej życiem i twórczością. W dzisiejszych czasach wiemy bardzo dużo na temat życia Coco, jednak kiedy żyła tworzyła na bieżąco własną legendę i nie zawsze mówiła innym prawdę. Dlatego aby poznać ją dobrze, musiałem wniknąć w historie, które opowiadała innym. Chanel miała trudną osobowość - była skomplikowana i nieprzewidywalna. Jednak ostatecznie to dzięki własnemu charakterowi i uporowi zmieniła na zawsze świat mody.

 

Czy dzisiejsze kobiety mogą się czegoś nauczyć od Chanel?


Myślę, że współczesnym kobietom najbliższe będzie jej dążenie do celu niezależnie od przeciwności. Chanel pochodziła z ubogiej rodziny i musiała ciężko zapracować na swój sukces. W dodatku żyła w czasach, w których kobiety nie miały zbyt wielu możliwości zawodowych. Praca zarobkowa była kojarzona z niskim statusem społecznym, a codziennością były aranżowane małżeństwa, co nadal jest praktykowane w najbardziej zaludnionych krajach współczesnego świata. Chanel nie tylko przełamała konwenanse, ale wręcz się im otwarcie przeciwstawiła. Postanowiła, że chce budować swoje życie niezależnie od oczekiwań innych osób. Decyzja ta jest z pewnością bliska wielu dzisiejszym kobietom. Pomimo tego, że wiele się zmieniło, to jednak w dalszym ciągu ulegamy stereotypom. Kobiety odnoszą dzisiaj sukcesy zawodowe i wchodzą w szczęśliwe związki, ale w wielu kręgach panuje przekonanie, że dobro rodziny powinno być przez nie stawiane na pierwszym miejscu. Chanel nigdy nie uległa konwencjom - nie wyszła za mąż i nie miała dzieci, ale za to zbudowała modowe imperium z małego sklepu z kapeluszami. Jej praktyczne stroje idealnie wpisały się w okres I wojny światowej. Nie tylko dała kobietom możliwość wyboru stroju do pracy, ale wręcz wyboru ścieżki kariery. A to do tej pory było zarezerwowane jedynie dla mężczyzn!

 

Który stereotyp na temat Chanel jest według Ciebie najbardziej popularny?


- Przekonanie, że Chanel nie wyszła za mąż ze strachu przed utraceniem kontroli nad własnym życiem. Tymczasem Coco powiedziała kiedyś: „Chcę kochać i być kochaną. Ale za każdym razem, kiedy muszę wybrać pomiędzy mężczyzną a moimi sukienkami - wybieram sukienki". Chanel opisywana jest często jako kobieta bezwzględna i skoncentrowana na sobie - faktycznie, pod wieloma względami, taka była. Jednak pod maską twardej osoby skrywała delikatność, nieszczęśliwe dzieciństwo i głęboką potrzebę miłości. Nigdy nie stworzyła z nikim bardziej trwałego związku niż ten, który sama miała ze swoją pracą. Jej duża wytrzymałość wielokrotnie ją uratowała. W trakcie II wojny światowej robiła rzeczy, które nie są szczególnie godne pochwały i trudno ją uznać za bohaterkę. W mojej książce nie zaprzeczam temu, tylko staram się przedstawić Chanel jako kobietę z krwi i kości, z jej zaletami i wadami. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w czasach, w których Coco żyła to właśnie jej wady były dla wielu ważniejsze i niestety nie przez wszystkich jej praca na rzecz kobiet była oceniania pozytywnie. To także jest tematem, który postanowiłem poruszyć w „Mademoiselle Chanel".


C.W. Gortner: autor poczytnych powieści historycznych i miłośnik historii. Zbierając materiały do książek, odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał w zamku w Hiszpanii. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków. Zanim został poczytnym pisarzem, C.W. Gortner pracował w przemyśle modowym. Coco Chanel fascynowała go od zawsze. Teraz powraca do niej w swojej najnowszej książce, poszukując odpowiedzi na nurtujące go pytanie: jakie sekrety skrywała Coco Chanel? W kwietniu 2014 roku odwiedził Polskę i spotkał się ze swoimi fanami.


 

Przeczytaj fragment książki "Mademoiselle Chanel" >>>

 

es&ks/Redakcja MaxModels.pl/materiały prasowe

Komentarze (1)

Skomentuj
konto usunięte
15 października 2015
Nie jest moją intencją w kilku akapitach streścić sześćset stron tej pasjonującej pod każdym względem książki. Chciałbym jednak podkreślić, jak wiele autor włożył w nią serca i z jak wielką fascynacją opowiada o osobie, która interesowała go od zawsze. Poza tym to, o czym wspomniałem powyżej – fakt, że tak naprawdę Coco opowiada sama o sobie dzieląc się z czytelnikiem wszystkim, co kocha, czego pragnie, czym się otacza i czego się uczy, to dodatkowo podkreśla niesamowity walor tej książki.
http://koominek.blogspot.com/2015/10/cw-gortner-mademoiselle-chanel.html